Hosting sponsorumuz:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yağ müşürü yada sensörü
09-07-2012, 10:13 PM
Yorum: #1
Yağ müşürü yada sensörü
Arkadaşlar Merhaba,

Bir projemde yağ seviyesini algılatmam gerekiyor. Bu Seviyede olabilir yağ kritik azaldığında ikazda olabilir. Basit olarak yağ lambasından kablo çekip algılatabilirim. Fakat Merak ettiğim Konu Arabadaki Yağ müşürüsünün nasıl çalıştığıdır. Yağ azalınca çıkışı Eksimi yoksa +12 mi olmaktadır. Birde Unodaki yağ müşürü nerede Smile

iyi çalışmalar..

Ya Çık Karşıma Ortalığı İnlet Ya da Çekil Beni Seyret !!

SsEeRrCcAaNn

Tıkla Tıkla Birgün Lazım olur Smile

Hayat sadece bir araçtır amaca ulaşmak için; Amaç ise Hayata birşeyler Katmaktır Benim için..
Tüm Mesajlarına Bak
09-07-2012, 10:53 PM
Yorum: #2
RE: Yağ müşürü yada sensörü
yağ azaldığında zaten otomatik yağ lambası yanmıyo mu ? ben öle biliyorum
Tüm Mesajlarına Bak
10-07-2012, 12:08 AM
Yorum: #3
zaten iki uç var. Bir şase diğeri + . Aktif pals şaseye gelmeyeceğine göre + 'ya gelip devreyi tamamlar. İşaret, direkt lambadan alınabilir. ya da direkt sensör diyorsan o zaman göstergenin arkasındaki giren kablodan alınabilir.

Muhtemelen yağ müşürü karter de
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
10-07-2012, 12:30 AM
Yorum: #4
60s'te görünür bi yerde, kaputu aç sol tarafta yağ filtresini görürsün, ordan tek bi kablo çıkıyo, o yağ müşürü.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
10-07-2012, 11:14 PM (Bu konu en son: 10-07-2012 Tarihinde, Saat: 11:17 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: SercanTEK.)
Yorum: #5
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar.

(09-07-2012 10:53 PM)corti55 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  yağ azaldığında zaten otomatik yağ lambası yanmıyo mu ? ben öle biliyorum

Evet ikaz lambası var. Ben başka bir projemde kullanmak üzere meraktan sormuştum.
(10-07-2012 12:08 AM)Sevgikitabevi Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  zaten iki uç var. Bir şase diğeri + . Aktif pals şaseye gelmeyeceğine göre + 'ya gelip devreyi tamamlar. İşaret, direkt lambadan alınabilir. ya da direkt sensör diyorsan o zaman göstergenin arkasındaki giren kablodan alınabilir.

Muhtemelen yağ müşürü karter de

Sağolun. Çalışma sistemini merak etmiştim. yağ seviyesi uygun olunca çıkışı şase seviyesindemi yoksa +12V mu onu öğrenmek istemiştim.

(10-07-2012 12:30 AM)MuratErsoy Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  60s'te görünür bi yerde, kaputu aç sol tarafta yağ filtresini görürsün, ordan tek bi kablo çıkıyo, o yağ müşürü.

Maalesef benim aracım 70S.. Zaman bulunca kaputu açıp Yerini arayacağım.. Teşekkürler..

SsEeRrCcAaNn

Hayat sadece bir araçtır amaca ulaşmak için; Amaç ise Hayata birşeyler Katmaktır Benim için..
Tüm Mesajlarına Bak
13-07-2012, 11:16 PM
Yorum: #6
Tek kablo olduğu için kesin - (negatif) uç. Yani şase yapınca yanıyor.
Tüm Mesajlarına Bak
13-07-2012, 11:47 PM
Yorum: #7
basınç düşünce şase yaparak yakıyor lambayı, araç üzerinde hiç bir müşüre '+' pozitif uç gönderilmez. ' + ' uçlar lambaya gider, müşür yada benzer bir araç ile şaselenir. Geri vites, jigle, yağ vb. aynı prensip ile çalışır.
Yağ müşürü yağ pompasının hemen önüne yada yanına konulur yada yağ filtresinin etrafında bir yerdedir.

sizin alacağınız referans '-' negatif polaritedir yada lamba üzerinden '+' pozitif 'e tamamlatılabilir.

Yağ seviyesini yağ karterine koyacağınız sıralı sensörler ile algılatabilirsiniz (örn. 3 adet sensör konursa sırasıda; 'az' , 'orta' , 'max' gibi).
Tüm Mesajlarına Bak
14-07-2012, 12:00 AM (Bu konu en son: 14-07-2012 Tarihinde, Saat: 12:01 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: bomax01.)
Yorum: #8
müşürün çalışıp çalışmadığını müşür üzerindeki soketi söküp bir kablo ile şase yaptırıp anlayabilirmiyiz? Hiçbiryeri yakmadan ve sisteme zarar vermeden?
Tüm Mesajlarına Bak
14-07-2012, 12:42 AM
Yorum: #9
(13-07-2012 11:47 PM)bektasagali Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  basınç düşünce şase yaparak yakıyor lambayı, araç üzerinde hiç bir müşüre '+' pozitif uç gönderilmez. ' + ' uçlar lambaya gider, müşür yada benzer bir araç ile şaselenir. Geri vites, jigle, yağ vb. aynı prensip ile çalışır.
Yağ müşürü yağ pompasının hemen önüne yada yanına konulur yada yağ filtresinin etrafında bir yerdedir.

sizin alacağınız referans '-' negatif polaritedir yada lamba üzerinden '+' pozitif 'e tamamlatılabilir.

Yağ seviyesini yağ karterine koyacağınız sıralı sensörler ile algılatabilirsiniz (örn. 3 adet sensör konursa sırasıda; 'az' , 'orta' , 'max' gibi).

yerinde bir acıklama. katılıyorum. ama 3 müşür yerine kompresörlerde yada basınclı hava sistemlerinde kullanılan 4.20mA li feedback e sahip tek sensörle istediğini elde edebilirsin diye düşünüyorum sercan. bence biraz bunu araştır

Tofaş , Opar.. Kurcalama Kopar.. Angel
Direksiyonda Eşşek varsa , Kaputun altında kaç beygir olduğunun bir önemi yoktur...
Tüm Mesajlarına Bak
23-07-2012, 11:33 PM
Yorum: #10
Açıklamalar için teşekkür ederim arkadaşlar. İleriki zamanlarda bu konulara tekrar döneceğim..

SsEeRrCcAaNn

Tüm Mesajlarına Bak
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Atalet sensörü? _evolver_ 17 1,346 15-08-2014 12:19 PM
Son Yorum: mengen06
  LAMBDA SENSÖRÜ bezginank 11 3,152 25-05-2014 11:56 PM
Son Yorum: hobbycan38

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi