Hosting sponsorumuz:
Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uno 1.4 IE LPG yakıt tüketimi
29-01-2012, 03:01 AM (Bu konu en son: 29-01-2012 Tarihinde, Saat: 03:30 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: scaryguy.)
Yorum: #1
Uno 1.4 IE LPG yakıt tüketimi
Merhaba arkadaşlar,

2 ay kadar önce benim de bir unocan'ım oldu elhamdülillah Smile İlk arabam. Kendisi 2000 model 102.000'de 1.4 IE. 7.350 TL'ye aldım.

Aldığım şahıs aracın şehir içinde LPG'de 40-45 krş yaktığını söylemişti. Bu işlerden hiç anlamadığım için, yakıt tüketiminin ne kadar mühim olduğunu idrak edememiştim. Neyse.

Arabayı alır almaz gaz ayarı falan da yaptırmıştım ama bir değişiklik olmadı. Benim acemliğimle beraber 45.5'in altına inmemişti.

Geçenlerde el frenindeki sıkıntıdan dolayı sanayiye gittim. Frenci, arka tekerlerdeki balataları sökmeye çalıştığında acayip bir manzarayla karşılaştı. Resmen paslanma olmuş ve balatalar tekerleri tutuyormuş. Şimdi el frenim çalışıyor ve balatalar değişti. Bilin bakalım ne oldu?

Yakıt tüketimim tak diye 35 krş'a düştü.

Bunları şunun için anlatıyorum. Yakıt tüketiminin fazlalığından şikayet ederken hiç ummadığınız yerlerden de bir şeyler çıkabiliyor demek ki. Tecrübeyle öğrendim.

Amma velakin, forumdaki mesajlara bakınca görüyorum ki 35 krş da benim unocan için çok fazla galiba? Öyle mi değil mi?

Bir de Ümraniye sanayide tavsiye edebileceğiniz usta var mı?

Teşekkürler.
Tüm Mesajlarına Bak
29-01-2012, 12:13 PM (Bu konu en son: 29-01-2012 Tarihinde, Saat: 12:23 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: Sevgikitabevi.)
Yorum: #2
RE: Uno 1.4 IE LPG yakıt tüketimi
Araca, modeline göre verdiğiniz fiyat çok çok az...Başka problemlerde çıkmaz inş...
LPG de benimki 28 krş yakıyor ve bu bana çok gelmişti... Sizinki benzin gibi yakıyor...Dediğiniz gibi bu işleri gönülden yapan iyi bir usta bulmalısınız...Bir de forumdan"emirali3" nickli arkadaşın tavsiyesi üzerine termostatı değiştirdim...Aracın harareti hep aşağılardaydı.Motor bir türlü ısınmıyordu. Yani ısıtmak için daha çok yakıyor...Şimdi değiştirdim. Hararet kısa sürede ortaya gelip sabitleniyor...Sizin hararet ne durumda? bir önlem olarak onu da değiştirebilirsiniz.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
29-01-2012, 01:13 PM
Yorum: #3
(29-01-2012 12:13 PM)Sevgikitabevi Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Araca, modeline göre verdiğiniz fiyat çok çok az...Başka problemlerde çıkmaz inş...
LPG de benimki 28 krş yakıyor ve bu bana çok gelmişti... Sizinki benzin gibi yakıyor...

öncelikle hayırlı günlerde kullanın inşalla , kazasız belasız cezasız.

Sevgikitabevi ne katılıyorum epey ucuza denk gelmiş ,
yakıt basit mesele inşallah ciddi bir sıkıntısı yoktur (ciddi bir kaza veya bir türlü çözülemeyen sorunu vs)

ben benzinde yazın 35 kuruş , kışın 45 kuruş civarında yakıyorum

Kör cehalet çirkefleştirir adamı
Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verecek bir cevabım var
Lakin;bir lafa bakarım laf mı diye
Birde söyleyene bakarım adam mı diye (Hz.Mevlana)

[Resim: polis-arabasi-13.gif]
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
29-01-2012, 09:39 PM
Yorum: #4
ben yeniyim.termostat tam olarak nedir?kaç liraya değişir?
Tüm Mesajlarına Bak
29-01-2012, 09:39 PM
Yorum: #5
ben yeniyim.termostat tam olarak nedir?kaç liraya değişir?
Tüm Mesajlarına Bak
29-01-2012, 11:34 PM
Yorum: #6
arkadaşım termostat öle pahalı bişe değil 15 ile 20 arası bişe 10 tl de taktırma parası verirsin en fazla
Tüm Mesajlarına Bak
31-01-2012, 02:08 PM
Yorum: #7
Arkadaşlar öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Foruma mesaj yazdıktan sonraki gün çok güzel bir şey oldu. El freni balatalarının değiştiğini söylemiştim. 45 krş'dan 35 krş'a indi demiştim.

Meğersem 29 krş'a inmiş! Smile

20 tl'lik gaz aldım ve şehiriçinde 67 km gittim.

Yarından sonra muayeneye götürücem arabayı. Fakat hala güvenilir bir ustam yok. İstanbul / Ümraniye civarında tanıdık ustası olan yok mu arkadaşlar yav?
Tüm Mesajlarına Bak
31-01-2012, 02:38 PM
Yorum: #8
arkadaşım senin velet çok fazla yakıyor Smile ben haftada ortalama 600 km yol yaparım ve unocanıda az yakması için ikna ettim Wink aracı alınca öncelikle yaptığım işlemler ; termostat açık kalmış değiştirdim daha sonra yakıtı ilgilendiren ; hava filtresi,buji (bosch) ,buji kabloları ve çok iyi bir lpg ustasına bilgisayarlı çok hassas ayar yaptırdım hıı birde lastiklerin rahat döner olmasın dikkat ettim çok kılımdır o konuda aracı askıya aldırdım ve lastiklere tek tek baktım bazen neden dir bilmiyorum balatadanmı diskler çok kasıyor frene basılı gibi bunu zaten farkedersin unocan kalkarken kasar kendini eğer ki yakın zamanda frenlerle ilgili bir tamirat gerçekleştiyse aracınız askıdan inmeden konrtol edin elinizle tamirci bunu umursamıyor bile Wink ve sonuçta unocana 50 tl gaz alırım (2,35 ipragaz) ve 240-275 km (%90 şehir dışı sabit 85 km/s) aralığında değerler alıyorum daha iyisi broadway onada araba diye binmem Smile
Tüm Mesajlarına Bak
31-01-2012, 03:05 PM
Yorum: #9
(31-01-2012 02:38 PM)emirali3 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  arkadaşım senin velet çok fazla yakıyor Smile ben haftada ortalama 600 km yol yaparım ve unocanıda az yakması için ikna ettim Wink aracı alınca öncelikle yaptığım işlemler ; termostat açık kalmış değiştirdim daha sonra yakıtı ilgilendiren ; hava filtresi,buji (bosch) ,buji kabloları ve çok iyi bir lpg ustasına bilgisayarlı çok hassas ayar yaptırdım hıı birde lastiklerin rahat döner olmasın dikkat ettim çok kılımdır o konuda aracı askıya aldırdım ve lastiklere tek tek baktım bazen neden dir bilmiyorum balatadanmı diskler çok kasıyor frene basılı gibi bunu zaten farkedersin unocan kalkarken kasar kendini eğer ki yakın zamanda frenlerle ilgili bir tamirat gerçekleştiyse aracınız askıdan inmeden konrtol edin elinizle tamirci bunu umursamıyor bile Wink ve sonuçta unocana 50 tl gaz alırım (2,35 ipragaz) ve 240-275 km (%90 şehir dışı sabit 85 km/s) aralığında değerler alıyorum daha iyisi broadway onada araba diye binmem Smile

Emir Ali Bey, maaşallah siz bu işin pîri olmuşsunuz belli ki :o)

Benim ilk aracım bu ve öncesinde de pek sürüş tecrübem olduğunu söyleyemem.

Aracı aldığımda bir ustaya bakıma verdim ve filtreler ile bujileri kontrol etti gerekli gördüklerini değiştirdi. Gaz ayarı da yaptırmıştım bir lpg'cide. Şu an benim söylediğim rakam İstanbul trafiğindeki şehiriçi yakıt tüketimi. Yani 30 krş. Şehirlerarası yolda bunun hayli düşeceğini tahmin ediyorum, şimdiye kadar edindiğim bilgiler ışığında.

Siz şehiriçinde kaç yakıyorsunuz acaba?
Tüm Mesajlarına Bak
31-01-2012, 04:49 PM
Yorum: #10
benim araç şehir içinde 24-25 kuruş yakıyor ama benim şehir içi sürekli viraj dur kalk vitesi 3 bile yapamassın zaten araba ısınmadan eve varıyor ben pek şehir içi araba kullanmam. ama şuda bi gerçektir şehir içinde az yakan tofaş yoktur hatta şehir içi az yakan araba yoktur ama siz 30 kuruşun birazcık daha altına inebilirseniz iyi olur birde sibop ayarı yaptırın max 40 bin km şart ama daha sık yapılması iyi olur tabi ama fazla yol yapan biri değilseniz şehir içi 30 kuruş makuldur fazla takılmayın derim
Tüm Mesajlarına Bak
Yeni Yorum Gönder 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  uzun yol yakıt karabuklu 3 221 16-07-2014 11:15 AM
Son Yorum: bysozdemir
  Yakıt tüketimi normal mi?? AiGiSs 10 520 16-07-2014 10:12 AM
Son Yorum: biyolog42
  yakıt farkı ?? samet55s 10 474 07-07-2014 09:54 PM
Son Yorum: samet55s
  Yakıt Tuketımi Semih46 6 321 23-06-2014 12:22 AM
Son Yorum: Semih46